Jak hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu?

na fakt, że objawów świadczących o zaburzeniach w ich funkcjonowaniu jest bardzo wiele, jednoznaczna odpowiedz na pytanie o konkretne symptomy jest bardzo trudna. Zdarza się nawet, że endokrynologowie z wieloletnim doświadczeniem

Jak hormony wpływają na funkcjonowanie organizmu?

Kiedy należy skonsultować się z endokrynologiem?

Endokrynologia to dział medycyny, który zajmuje się pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego i jej ewentualnymi zaburzeniami. Ze względu na fakt, że objawów świadczących o zaburzeniach w ich funkcjonowaniu jest bardzo wiele, jednoznaczna odpowiedz na pytanie o konkretne symptomy jest bardzo trudna. Zdarza się nawet, że endokrynologowie z wieloletnim doświadczeniem mogą mieć kłopoty z postawieniem jednoznacznej diagnozy. Najczęściej jednak przyczyną złego samopoczucia pacjenta jest tarczyca, a dokładnie jej nadczynność lub niedoczynność. W przypadku uczucia ciągłego chłodu, zaburzeń masy ciała, czy wytrzeszczu oczu konieczna jest wizyta u lekarza. Symptomy te wskazują na nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi, ale jednoznaczną diagnozę może postawić tylko endokrynolog.


Pomoc psychiatryczna świadczona młodym osobom

Młode osoby mogą przeżywać różne problemy psychiczne mające podłoże emocjonalne lub chorobowe. Dlatego potrzebują one czasami otrzymania kompleksowej opieki psychiatrycznej, bardzo często jest to opieka prywatna z racji tego, że sytuacja młodych osób może wymagać częstych konsultacji. Trzeba jednak pamiętać, że w chodzeniu do psychiatry chodzi też o to, że w przeciwieństwie do psychologa może on wypisywać leki i posiada większe kompetencje w uczestniczeniu w procesie leczenia różnych chorób występujących u osób młodych. Niekiedy ich sytuacja wymaga jedynie obserwacji, a innym razem pomocna staje się terapia grupowa. W niektórych przypadkach psychiatra decyduje się także na podjęcie terapii indywidualnej z młodą osobą.


Wizyta u endokrynologa dziecięcego

Zaburzenia w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego mogą powodować wiele objawów. Na co zwrócić uwagę w przypadku dzieci? Sygnałem alarmowym z pewnością jest nieodpowiedni dla wieku wzrost córki lub syna ? jeśli potomek jest znacznie niższy od swoich rówieśników, albo przeciwnie ? przewyższa ich o głowę, należy sprawdzić przyczyny takiego stanu rzeczy u endokrynologa. Niepokojącym objawem jest również powiększenie się gruczołów piersiowych u dziewczynek będących znacznie przed wiekiem dojrzewania, a także nadmierne tycie bez wyraźnych powodów, łysienie, senność, zmienność nastroju, czy nagłe pogorszenie się wyników w nauce. Wszystkie objawy tego typu warto skonsultować ze specjalistą ? endokrynolog przeprowadzi odpowiednie badania i wystawi jednoznaczną diagnozę.