Kilka mniej znanych faktów o transformatorach

że bardzo dużej wiedzy. Montowanie instalacji elektrycznych wiąże się z koniecznością zastosowania bardzo wysokiej jakości elementów, między innymi inwestycji w transformatory elektryczne. Wszystko to sprawia, że mało która osoba

Kilka mniej znanych faktów o transformatorach naprawa transformatorów

Krok po kroku o instalacji elektrycznej



Montaż instalacji elektrycznych to zadanie skomplikowane, wymagające nie tylko odpowiedniego przygotowania, nakładu pieniędzy, ale także bardzo dużej wiedzy. Montowanie instalacji elektrycznych wiąże się z koniecznością zastosowania bardzo wysokiej jakości elementów, między innymi inwestycji w transformatory elektryczne. Wszystko to sprawia, że mało która osoba decyduje się na instalację elektryczną montowaną zupełnie od zera samemu. Najczęściej wzywani są specjaliści. Są nimi między innymi elektrycy, których doświadczenie i wiedza pozwalają na bezpieczne zamontowanie instalacji elektrycznej i kupienie takich transformatorów elektrycznych i innych elementów, które będą służyły na długie, długie lata.



Transformator , encyklopedyczna definicja

Z kolei w elektrowniach, gdzie napięcie generatora zawiera się w granicach od 6 kV do dwudziestu kilku kV, stosuje się transformatory blokowe. Podwyższają one napięcia z poziomu napięcia generatora, na poziom sieci przesyłowej (z reguły 220 lub 400 kV).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Z czego zbudowany jest transformator?


Jak wygląda transformator i z czego jest zbudowany? Podstawowy transformator składa się z dwóch istotnych części ? stalowego rdzenia oraz uzwojeń, inaczej zwanych cewkami, które są wykonane z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformator jest obwodem magnetycznym, czyli służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń składa się z kolumn, na które to kolumny nawija się uzwojenie oraz jarzm. Najczęściej rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich i odpowiednio izolowanych blach, które dodatkowo są silnie nakrzemione. Natomiast obwody elektryczne transformatora, którymi są uzwojenia osadzone na kolumnach, są wykonane w izolowanych przewodów miedzianych albo aluminiowych. Uzwojenia są od siebie odseparowane, co oznacza że nie ma między nimi połączenia elektrycznego, za to energia jest przekazywana przez pole magnetyczne.