O oczyszczalniach

w oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin. Przy niewielkim obciążeniu zanieczyszczeniami ścieków oczyszczanie dokonuje się samoistnie w wodach naturalnych, zwłaszcza w rzekach (samooczyszcz

O oczyszczalniach Tutaj znajdziesz wszystko czego szukasz

Oczyszczanie - za WikipediÄ…

Oczyszczanie ścieków ? proces technologiczny polegający na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin.

Przy niewielkim obciążeniu zanieczyszczeniami ścieków oczyszczanie dokonuje się samoistnie w wodach naturalnych, zwłaszcza w rzekach (samooczyszczanie wód).

Oczyszczanie ścieków realizowane jest w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Pierwszy etap to oczyszczanie wstępne mechaniczne, w którym usuwa się zanieczyszczenia stałe nierozpuszczalne za pomocą krat i sit, zawiesiny ziarniste usuwane są w piaskownikach, a tłuszcze i oleje w odtłuszczaczach, małe zawiesiny i koloidy usuwane są w osadnikach w procesie sedymentacji.

W kolejnych etapach realizuje się oczyszczanie wykorzystując procesy fizykochemiczne, takie jak np. koagulacja, filtracja, adsorpcja, odwrócona osmoza, destylacja, neutralizacja, wytrącanie i strącanie metodami chemicznymi. Substancje organiczne usuwane są przy oczyszczaniu biologicznym realizowanym przez procesy biochemiczne takie jak fermentacja i gnicie.

Proces przebiega pod wpływem działania mikroorganizmów osadu czynnego w komorach napowietrzania lub rowach cyrkulacyjnych. Drobnoustroje osadu czynnego (bakterie i pierwotniaki) rozkładają związki organiczne występujące w ściekach na substancje proste, jak: dwutlenek węgla, wodę i amoniak, a bakterie mułu dennego w procesie gnicia wytwarzają np. siarkowodór.

Osady powstające w procesach oczyszczania ścieków poddaje się dalszej obróbce w celu wykorzystania lub utylizacji.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w


Budowa systemu kanalizacyjnego miasta

Budowa systemu kanalizacyjnego miasta polega na podłączeniu do jednego systemu wszystkich budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie miasta. Podłączone są do niego także szkoły, szpitale i wszystkie obiekty użyteczności publicznej. Obecnie wiele firm posiada własne oczyszczalnie ścieków, które dokonują wstępnego oczyszczenia ścieków z różnych nieczystości i szkodliwych związków chemicznych. Pomaga to zadbać o środowisko naturalne. Także wiele domów stojących w miastach posiada przydomowe oczyszczalnie ścieków, które również bardzo odciążają miejski system kanalizacyjny. Jednak w każdym mieście istnieją i tak zbiorcze oczyszczalnie ścieków, do których trafiają resztki ścieków kanalizacyjnych.


Zbiorcza oczyszczalnia ścieków

Zdarza się, że na terenie jednej posesji położone są dwa domy mieszkalne, których właściciele dobrze ze sobą współpracują. Każdy z takich domów posiada własny system kanalizacyjny, ale mogą one zostać połączone z jedną oczyszczalnią ścieków stojącą również na terenie posesji, do której będą trafiały wszystkie domowe nieczystości. Jest ona bardzo przydatna, ponieważ pozwala na wstępne oczyszczenie ścieków ze szkodliwych substancji i neutralizację nieprzyjemnego zapachu. Pomaga odciążyć zbiorczy system kanalizacyjny i sprawia, że zbiorcza oczyszczalnia ścieków jest mniej załadowana. Trzeba jedynie zawsze pamiętać o czyszczeniu studzienki kanalizacyjnej, jeżeli tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości w jej działaniu.