O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności?

iewątpliwie pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca ma mnóstwo zalet. Nic więc dziwnego, że takimi rozwiązaniami interesują się coraz częściej nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i gospodarstw, ale także

O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności? fronius symo

Dlaczego firmy decydują się na założenie instalacji fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to stosunkowo nowa zdobycz techniki, która coraz częściej pojawia się także na polskim rynku. Niewątpliwie pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca ma mnóstwo zalet. Nic więc dziwnego, że takimi rozwiązaniami interesują się coraz częściej nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i gospodarstw, ale także i właściciele firm. Szczególnie w większych firmach, a także tych zajmujących się różnego rodzaju produkcją nakłady na energię elektryczną są bowiem dość znaczne. Trzeba przyznać, że rozmaite projekty, które oferują dofinansowanie na założenie takiej instalacji bardzo przychylnie odnoszą się do firm. To właśnie do firm różnego rodzaju skierowanych jest wiele programów z dofinansowaniem.


Pozytywne strony energii odnawialnej

Największą zaletą energii odnawialnej jest niewątpliwie troska o środowisko towarzysząca wytwarzaniu tego rodzaju energii. Dzięki czerpaniu energii ze Słońca czy wiatru nie tylko nie powodujemy, że zasoby takich kopalin, jak węgiel kamienny się kończą, ale także nie emitujemy do atmosfery zanieczyszczeń, które mogą być bardzo groźne dla przyszłych pokoleń. Wykorzystując odnawialne źródła energii dbamy więc o naszych potomnych. Co więcej, instalacje takie, jak panele słoneczne są coraz mniej kosztowne, a ich używanie jest tańsze w eksploatacji o wiele niż korzystanie z tradycyjnych źródeł wytwarzania energii. Nic więc dziwnego, że te nowoczesne rozwiązania cieszą się coraz większym uznaniem.


Zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne

W efekcie fotoelektrycznym wewnętrznym energia fotonu też jest całkowicie pochłaniana przez elektron, ale elektron nie jest uwalniany, jak to ma miejsce w zjawisku fotoelektrycznym zewnętrznym; przenosi się on do pasma przewodnictwa, zmieniając tym samym własności elektryczne materiału (fotoprzewodnictwo). Zjawisko to zachodzi tylko wówczas, gdy energia fotonu jest większa, niż wynosi szerokość pasma wzbronionego (odległość energetyczna między pasmem walencyjnym a pasmem przewodnictwa). Przenoszenie elektronów przez fotony na wyższe poziomy energetyczne w pobliżu złącza wywołuje siłę elektromotoryczną na styku dwóch materiałów pod wpływem światła, zjawisko to zwane jest fotoelektrycznym zjawiskiem zaworowym lub zjawiskiem fotowoltaicznym.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny