Ogółem o instalacjach wentylacyjnych i grzewczych

czową rzeczą i nie należy jej powierzyć byle komu.CiągEfekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występ

Ogółem o instalacjach wentylacyjnych i grzewczych montaż wentylacji gdańsk
Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej biurowiec nie powinien mieć żadnych problemów z niszczejącym tynkiem czy wilgocią. Dlatego jest kluczową rzeczą i nie należy jej powierzyć byle komu.

CiÄ…g

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy


Od czego jest wentylacja

Odpowiednio zrobiona i wykonana wentylacja w domach jest bardzo istotna i tak naprawdę bardzo prosta w swojej istocie. Ogólna zasada jest taka, że należy wprowadzić do domu, czy też mieszkania, odpowiednia ilość świeżego powietrza. Powinna być ona równa ilości usuwanego i zanieczyszczonego powietrza domu.

Niestety często zdarza się, że wentylacje w domach są za mało wydajne, albo zapchane. Może się to skończyć tragicznie, zwłaszcza w domach ogrzewanych piecem opalanym węglem, albo kominkiem. Można problem zredukować często wietrząc cały dom, ale problem pojawia się zimą. Jeżeli podejrzewacie, że w waszym domu wentylacja działa źle- skontaktuj się z jakąś firmą zajmującą się tymi sprawami, pomogą, sprawdza i doradzą.


Efekt komina w Wikipedii

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa różnica temperatur. Z tego powodu kominy bywają ocieplane. W przemysłowych kominach o wysokości 100 m, efekt kominowy jest na tyle silny, że u jego szczytu, w ładną, bezwietrzną pogodę, prędkość przepływu powietrza dochodzi do 50-60 km/h. Energia kinetyczna rozpędzonego w kominie powietrza może zostać wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Kominy zbudowane specjalnie w tym celu są nazywane wieżami słonecznymi. Umieszczone w nich turbiny napędzają prądnice wytwarzające prąd.

Jeżeli przez komin będzie wentylowany gaz lżejszy od powietrza, wówczas nie musi być cieplejszy, by wystąpił efekt kominowy. Np. przy zrzucaniu azotu przy separacji tlenu lub spalaniu metanu na pochodniach.

Czasem efekt kominowy stanowi niekorzystne zjawisko, któremu trzeba przeciwdziałać. Np. efekt kominowy w klatkach schodowych wysokich budynków prowadzi do utrudnień w korzystaniu ze schodów. Przeciwdziałanie efektowi kominowemu polega zwykle na wierceniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych na całej długości szybu lub przerywaniu długich, pionowych ciągów przegrodami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy