Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je?

towoltaicznych, a skumulowana moc wynosiła 6890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych, a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je? baterie fotowoltaiczne gniezno

Dla porównania potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1581 MW paneli fotowoltaicznych, a skumulowana moc wynosiła 6890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych, a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Panele słoneczne ? dlaczego warto się nimi zainteresować?


Panele słoneczne to świetny sposób nie tylko na poprawę jakości powietrza dzięki ograniczeniu emicji CO2, ale także bardzo dobra metoda na oszczędności i to bardzo spore. Stosowanie paneli słonecznych ma ogromny wpływ na budżet każdego gospodarstwa domowego. Instalacja paneli powoduje brak konieczności opłaty za ciepłą wodę, prąd lub za oba te elementy! To świetne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, które muszą być przecież jakoś ogrzewane, a na ogół nie mają możliwości podpięcia się do centralnego ogrzewania. To idealny sposób na ograniczenie wydatków także dzięki możliwości ?oddawania? prądu wyprodukowanego poprzez panele słoneczne do sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyprodukowany prąd można odbierać obniżając choćby cenę za energię elektryczną, co jest na pewno świetnym rozwiązaniem i ogromną oszczędnością dla dużej rzeszy obywateli w całej Polsce.




Cytat z Wikipedii, hasło: Fotowoltaika

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów (choć te drastycznie maleją, a w opracowaniu są nowe, tańsze technologie np: oparte na perowskitach), w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika