Powrót do zdrowia po niewielkim złamaniu

ie, ale też pozwala zachować zdrowie. Jeśli jednak pomimo braku zmiany w sposobie odżywiania, regularnych ćwiczeń i unikania niezdrowych produktów nagle zaczynamy tyć, warto udać się na wizytę u endokrynologa. Tego typu objawy mog

Powrót do zdrowia po niewielkim złamaniu

Dieta nie działa? To mogą być hormony

Wszystkie kobiety marzą o zgrabnej sylwetce i nie ma w tym nic dziwnego. Szczupła talia nie tylko wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie, ale też pozwala zachować zdrowie. Jeśli jednak pomimo braku zmiany w sposobie odżywiania, regularnych ćwiczeń i unikania niezdrowych produktów nagle zaczynamy tyć, warto udać się na wizytę u endokrynologa. Tego typu objawy mogą świadczyć o zaburzeniach w pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego, zwłaszcza, jeśli w rodzinie zdarzały się już takie przypadki. Specjalista może jednoznacznie stwierdzić, czy poziom hormonów we krwi jest prawidłowy, a także poinstruować co należy w takiej sytuacji zrobić, aby zminimalizować dolegliwości, lub wyeliminować je całkowicie.


Endokrynolog ? czym się zajmuje?

Niektórzy pacjenci nie do końca wiedzą do jakiego specjalisty udać się w przypadku konkretnych problemów ze zdrowiem. Fachowe nazewnictwo nierzadko sprawia, że trudno jednoznacznie rozszyfrować czym zajmuje się dany lekarz. Jednym ze specjalistów, którzy pomagają milionom Polaków jest endokrynolog. Jakie choroby on leczy? Przede wszystkim zajmuje się on chorobami związanymi z nieprawidłową pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego, jak np. tarczyca, trzustka, przysadka mózgowa, jajniki, czy jądra. Wydzielane przez nie hormony decydują o prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, stąd ewentualne zaburzenia powodują złe samopoczucie i dolegliwości, jakich warto się pozbyć korzystając z pomocy właśnie endokrynologa.


Jakie objawy świadczą o problemach z tarczycą?

Jednym z najczęstszych problemów, jakie wymagają konsultacji z endokrynologiem jest z pewnością nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Gruczoł ten znajduje się w okolicach szyi, a wydzielane przez niego hormony mają duże znacznie dla naszego organizmu. Jakie objawy mogą świadczyć i kłopotach? W przypadku nadczynności tarczycy będą to spadek masy ciała, osłabienie, pieczenie i ból gałek ocznych, a czasem wytrzeszcz oraz przyspieszone tętno. O niedoczynności tego gruczołu świadczy przyrost wagi, osłabienie, stany depresyjne i suchość skóry. W obu przypadkach należy udać się do endokrynologa, który postawi jednoznaczną diagnozę po przeprowadzeniu odpowiednich badań i wskaże w jaki sposób należy postępować.