Relaks we własnym ogrodzie

etrza. Ponadto istotnym elementem każdej sauny jest mechanizm, który podgrzewa powietrze. Zarówno materiały do budowy pomieszczenia, jak i potrzebne do konstrukcji elementów grzewczych, są różne dla każdego typu sauny. Większość s

Relaks we własnym ogrodzie sauna mazowieckie

Z jakich materiałów zbudowana jest sauna?


Standardowa sauna składa się z niewielkiego pomieszczenia, którego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza. Ponadto istotnym elementem każdej sauny jest mechanizm, który podgrzewa powietrze. Zarówno materiały do budowy pomieszczenia, jak i potrzebne do konstrukcji elementów grzewczych, są różne dla każdego typu sauny. Większość saun jest wykonana z odpowiedniego gatunku drewna, sufit jak i ściany są wyłożone panelami z jodły kanadyjskiej lub ze świerku skandynawskiego. Pod panelami znajduje się warstwa termoizolacyjna, która pozwala zachować ciepło we wnętrzu pomieszczenia. Ściany na zewnątrz mogą być wykonane z dowolnego materiału, niekoniecznie z drewna, mogą być również gipsowe. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja wewnątrz sauny, która zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się i wilgotności.


Porównanie sauny suchej z parową


Istnieją różne rodzaje saun, a każda z nich jest rekomendowana dla innych osób. Najczęściej wybieranymi typami saun są parowa oraz sucha. W saunie suchej, inaczej zwanej fińską, temperatura potrafi osiągać wartość do 100 stopni Celsjusza, przy stosunkowo niewielkiej wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 5 do 10%. W odróżnieniu od sauny suchej w saunie parowej, zwaną także łaźnią rzymską, temperatura nie jest aż tak wysoka, bo osiąga ledwie wartość 50-60 stopni. Wilgotność w łaźni rzymskiej jest jednak znacząco wyższa, niż w saunie fińskiej, bo sięga nawet do 60%. Łaźnia rzymska jest szczególnie polecana dla osób zaczynających swoją przygodę z sauną, może być dodatkowo łączona z aromaterapią. Obydwa rodzaje saun poprawiają samopoczucie i mają właściwości prozdrowotne.


Czym jest balia ogrodowa?


Każdy czasem zasługuje na odrobinę odpoczynku i relaksu, a czy jest coś lepszego niż gorąca kąpiel na zewnątrz, w otoczeniu natury? Z pomocą przychodzi nam balia ogrodowa, służąca właśnie do tego celu. Balie ogrodowe stawia się na zewnątrz i mogą być używane zarówno w lecie, pełniąc funkcje basenu z chłodną wodą, jak i w zimie podczas chłodnych wieczorów. Jest to spora, drewniana kolista konstrukcja razem z piecykiem opalanym na drewno, który pozwala podgrzać wodę do wyższej temperatury. Stanowią także dodatkową ozdobę ogrodu, zapewniającą odprężającą kąpiel. Korzystanie z bali ogrodowej ma pozytywny wpływ na zdrowie, poprawiając, między innymi, krążenie. Wystarczy jedynie odrobina miejsca na zewnątrz i można się cieszyć odprężającymi kąpielami.