szybalski-stomatologia.pl

tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżni

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.

Każdy z nas, zwraca uwagę na piękny, biały uśmiech, który podkreśla nasz charakter, image i nastrój. Społeczeństwo odbiera nas jako ludzi sukcesu, z poczuciem humory ponieważ wygląd i nasza kreacja są estetyczne i miłe dla oka. Rola, jaką pełni dzisiaj gabinet dentystyczny jest bardzo ważna. Idea stomatologa jak i dentysty jest jedna. Estetyka, uśmiech i zdrowie zębów to dla fachowców najważniejszy cel. Dentysta w dużej mierze zajmuje się leczeniem uzębienia, higienizacją oraz wybielaniem zębów. Stomatolog zaś, walczy głównie o prosty zgryz. Swoją pracą i wiedzą minimalizuje nasze odwieczne kompleksy. Gabinet dentystyczny oferuje dzisiaj swoim pacjentom szeroką gamę zabiegów. Obecnie, można wybierać formy leczenia ubytków oraz analizować rodzaj aparatu ortodontycznego do indywidualnych potrzeb zgryzu. Dentysta jak i stomatolog to zawód rozwojowy. Specjaliści cały czas, muszą być na bierząco z nowinkami medycznymi. Muszą kochać swoją pracę, a gabinet dentystyczny powinien być prowadzony z zamiłowaniem.

Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.

Nikt z pewnością nie lubi chodzić po lekarzach, jak to się popularnie mówi. Najbardziej znienawidzonym jednak fachowcem w dziedzinie medycyny jest niewątpliwie Stomatolog. Słowo to wzbudza powszechny strach u wielu osób. Jeszcze jak słyszą słowo wyrywanie, nie jeden albo ucieka prosto z fotela dentystycznego, albo nie zamierza się wcale tam wybrać. Robi to dopiero, jak ból zęba osiągnie swoje apogeum i jest on na tyle silny, że nogi same podążają w kierunku najbliższego gabinetu stomatologicznego. Dentysta, ani gabinet dentystyczny nie są tacy straszni, jak mogłoby się wydawać. W dobie dzisiejszych technologii są metody pozwalające na bezbolesne usuwanie zębów. To nie to, co w latach ubiegłego wieku, że nie było dostępnych wielu rozwiązań. Zmieniła się także obsługa. jeżeli więc masz problem, a jest on już na tyle poważny, że wymaga interwencji lekarskiej, to nie ma na co czekać. Trzeba udać się do dentysty i szybko pozbyć się niewygodnej dla nas sytuacji. Odwagi lub jak też mówią żołnierze do boju.

Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.