To nie jest lanie wody!

jak by tu oszczędzić? Jest parę łatwych trików. Jednak jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Zdarza się także, że rachu

To nie jest lanie wody! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, jak by tu oszczędzić? Jest parę łatwych trików.

Jednak jeżeli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Zdarza się także, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeżeli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to dobrze jeszcze skontrolować parę rzeczy.

Miejscem gdzie bardzo dużo wody zużywamy jest toaleta. Skontroluj, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda ucieka do muszli ciągle? To dość często występujący problem. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go wymienić samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nową toaletę.

Istotna jest też sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości sprzęt zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Dom autonomiczny - co to jest?

Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie. Jest coÅ› jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny.

Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie. To szczyt nowoczesnej technologii.

Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych. Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne. Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd. Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np. stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna). Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo. Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np. audyt energetyczny).

Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można. I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe.


Budujemy dom

Większość Polaków marzy o tym, by zamieszkać w swoim własnym, nowym domu. Wielu to marzenie realizuje. Mimo, że dom kojarzy nam się z długowiecznością, rzadko tak naprawdę myślimy o dalekiej przyszłości wybierając projekt.

A warto pomyśleć, zwłaszcza o kwestiach związanych z utrzymaniem domu. Przeciętny Kowalski dopóki mieszka w bloku, nie zdaje sobie sprawy jak skomplikowane są kwestie infrastruktury w domu - nagle trzeba się zastanowić jaki typ ogrzewania wybrać, policzyć ile nas będzie to kosztować. I ciągle podejmujemy decyzję na podstawie teraźniejszych danych, nie myśląc ile będzie nas kosztowało utrzymanie domu za na przykład 10-15 lat.

Perspektywa nie jest różowa - będzie drogo, nawet bardzo. Dlatego warto zastanowić się już dzisiaj, czy będzie nas stać na utrzymanie naszego drogiego (dosłownie i w przenośni) domu.