Obrabiarki do metali

i. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi. Układ konstrukcyjny obrabiarki W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów: zespół napędowy zespoły ruchów roboczych zespoły ruchów posuwowych i p

Obrabiarki do metali

Obrabiarka - definicja i układ konstrukcji

Obrabiarka ? maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.

Układ konstrukcyjny obrabiarki
W obrabiarkach rozróżniamy następujące grupy zespołów:

zespół napędowy
zespoły ruchów roboczych
zespoły ruchów posuwowych i pomocniczych
zespoły zamocowania narzędzi i części obrabianych
korpusy, podstawy, prowadnicy itp
układy sterowania
układy chłodzenia
zespoły odwiórowania

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrabiarka


W jaki sposób wykorzystywane są obrabiarki CNC?

Nowoczesne zakłady produkcyjne wyposażane są w zaawansowane urządzenia, dzięki czemu można w krótkim czasie wytworzyć wiele powtarzalnych elementów o idealnie takich samych parametrach. Centra obróbkowe CNC sterowane są komputerowo, co pozawala osiągnąć nieporównywalnie większą precyzję w porównaniu do maszyn sterowanych ręcznie. Jest to szczególnie ważne w zakładach, gdzie najważniejszymi kwestiami jest przyspieszenie całego procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów i najwyższej jakości otrzymywanych w ten sposób elementów. Jedna maszyna może rozwiercać, gwintować, frezować, czy też wiercić w ciągu jednego cyklu, dlatego takie urządzenia znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.


Aluminium - materiał do obróbki

Najczęściej obrabiany materiał przez frezarki - aluminium. Jednakże, wiemy o nim przeważnie bardzo mało - nie potrzebujemy tych informacji do jego obróbki - ale oto co Wikipedia ma nam do powiedzenia:

Aluminium ? glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95?99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0?99,8% Al.

W odniesieniu do pierwiastka chemicznego (Al, łac. aluminium) stosuje się określenie ?glin?. Według niektórych źródeł oraz w mowie potocznej termin ?aluminium? odnosi się również do pierwiastka chemicznego (glinu, Al).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium